- Wydarzenie „Marsz Śledzia” jest inicjatywą społeczną. Zrodzona z obserwacji i pomysłu dr Radosława Tyślewicza. Sformalizowana dla zapewnienia bezpieczeństwa śmiałków wyprawy przez Zatokę oraz należytego obcowania z przyrodą . Dalej zwane jest marszem.
- Organizatorem marszu w 2022 roku jest Stowarzyszenie Studiów i Analiz Bezpieczeństwa z siedzibą w Gdyni. Partnerami Marszu Śledzia są: Seko SA i Winnica Reserva.
- Marsz polega na przebyciu drogi pomiędzy miejscowościami Kuźnica i Rewa przez Zatokę Pucką. W linii prostej trasa liczy ok. 10 km. Uczestnicy wyruszają jednocześnie i zmierzają do celu non-stop z przerwami w miejscach i o czasie zarządzonym przez Przewodnika marszu.
- Przewodnik – osoba zaangażowana przez organizatora do wyznaczania trasy przejścia i koordynowania procesu bezpieczeństwa uczestników marszu.
- Forma marszu – trasa pieszo-pływacka bez podziału na kategorie wiekowe i płeć.
- Termin Marszu
- Termin marszu wyznacza się na 26 czerwca 2022 r. (Niedziela), termin awaryjny to 30 czerwiec 2022 r.
- Szczegółowy program marszu przedstawiony jest w zakładce PROGRAM MARSZU na stronie internetowej www.marszsledzia.pl
- W przypadku niesprzyjających warunków hydro-meteorologicznych organizator może przenieść termin marszu na inny dzień lub odwołać marsz,
- ewentualnych zmianach organizator powiadomi poprzez serwis internetowy www.marszsledzia.pl oraz fun page na Facebook
- Potwierdzenie warunków hydro-meteorologicznych oraz terminu marszu organizator ogłosi na 12 godzin przed marszem na fun page na Facebook oraz oficjalnej stronie Marszu Śledzia!
- Biuro startowe marszu będzie otwarte w dniu marszu od godziny 08.00 do 09.30 w Kuźnicy przy punkcie informacji turystycznej ul. Hallera 1
- Liczba uczestników Marszu
- Z uwagi na możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestników marszu oraz zapis w piśmie od Urzędu Morskiego w Gdyni organizator ustala, iż liczba osób uczestniczących w marszu nie może przekroczyć 100 osób plus niezbędna obsługa.
- Liczba miejsc w marszu podlega następującemu podziałowi ( Parytetom):
- 47 miejsc dla osób, które nie brały dotychczas udziału w marszu – NOWICJUSZ
- 25 miejsc dla osób, które już brały udział w marszu w latach poprzednich – WETERAN
- 10 miejsc dla osób, które posiadają aktualne uprawnienia - RATOWNIKA WODNEGO i dołączą do idącej obsługi marszu
- 4 miejsc EXTREME, dla osób które będą płynąc w pław odcinek przez tzw. Głębinkę, gdzie pozostali uczestnicy są przeciągani na linach za łodziami
- 2 miejsca dla uczestników licytacji elektronicznej której dochód zostanie przekazany na cele charytatywne,
- 2 miejsca w konkursie Partnera Marszu Śledzia firmy Seko SA (na osobnych zasadach)
- 2 miejsca w konkursie Magazynu Poznaj Swój Kraj (na osobnych zasadach)
- 10 miejsc typu „Last Minute”, dla uczestników zgłaszających się w biurze startowym w dniu marszu w Kuźnicy na zasadzie kto pierwszy ten lepszy. Do puli miejsc „last minute” wchodzą też miejsca nie obsadzone przez uczestników marszu, którzy zostali zakwalifikowani ale nie stawili się na starcie.
- 8 miejsc dla VIP w gestii organizatora
- Udział w marszu
- W marszu biorą udział osoby zakwalifikowane przez organizatora. Kwalifikacja odbywa się w dwóch etapach, Etap 1 –to zapisy elektroniczne i udział w wirtualnych zawodach w dyscyplinach w min. Dwóch dyscyplinach (pływanie - obowiązkowo oraz bieg). Etap 2 - do marszu realnego kwalifikują się osoby wg parytetów z najlepszymi wynikami osiągniętymi w zawodach wirtualnych, które spełniły wyznaczone w zawodach wirtualnych minimalne dystanse. Zasady zapisów reguluje osoby Regulamin Zapisów, stanowiący rozwinięcie punktu 8 niniejszego regulaminu ogólnego Marszu Śledzia 2022.
- Udział w marszu jest dobrowolny,
- W marszu uczestnicy idą na własną odpowiedzialność i ryzyko niezależnie od warunków pogodowych zastanych na trasie,
- W razie wypadku, choroby, kontuzji lub innego zdarzenia uczestnik marszu zrzeka się dochodzenia odszkodowania lub roszczeń od organizatora. Fakt ten odnotowuje się poprzez podpisanie oświadczenia w sekretariacie przed marszem w momencie zgłoszenia,
- Zakwalifikowany uczestnik do realnego marszu (zakwalifikowany na podstawie uzyskanego wyniku w zawodach wirtualnych) zobowiązany jest do wniesienia w wymaganym przez organizatora terminie opłaty startowej.
- Wpisowe (opłata startowa) na Marsz Śledzia w roku 2022 wynosi 350 PLN dla osób zakwalifikowanych w ramach zawodów wirtualnych, 400 PLN dla miejsc „Last Minute” i bez opłaty startowej dla miejsc w ramach aukcji charytatywnej i konkursów. Jest to opłata niezależna od opłaty za udział w zawodach wirtualnych (etap 1) wynoszących 80 PLN.
- Każdy zakwalifikowany uczestnik Marszu Śledzia w dniu marszu musi przejść weryfikacje sprawności fizycznej polegającą na samodzielnym wejściu z wody na burtę łodzi ratowniczej typu RIB. Oblanie tego testu będzie skutkować wykreśleniem z listy startowej, a wniesiona przez uczestnika opłata startowa nie będzie podlegać zwrotowi
- Rejestracja na marsz
- Zapisy elektroniczne prowadzone są od momentu opublikowania tj. ukazania się na stronie marszu „KOMUNIKATU STARTOWEGO” i trwają do podanego w komunikacie terminu, i trwają do wyznaczonego terminu w lipcu 2022. W tym czasie każdy może zarejestrować się na marsz potwierdzając tym wolę uczestnictwa w imprezie korzystając z zakładki „ZAPYSY” na stronie internetowej Marszu. W ten sposób każda zainteresowana osoba weźmie udział w wirtualnym marszu śledzia z okazji XXI edycji Marszu. W zależności od osiągniętego wyniku sportowego będzie można również zakwalifikować się do udziału w marszu realnym wg liczby miejsc w poszczególnych parytetach.
- Wyłoniona zgodnie z powyższym lista startowa uczestników marszu zostanie zamknięta do dnia 14.06.2022r. Każdy zakwalifikowany uczestnik marszu otrzyma e-mail z informacją potwierdzającą jego kwalifikację do udziału, osoby nie zakwalifikowane nie otrzymują takiej informacji.
- Uczestnik, który otrzymał e-mail z informacją potwierdzającą jego kwalifikację do udziału jest zobowiązany do wpłaty opłaty startowej do dnia 12.06.2022r. W przypadku braku wpłaty w niniejszym terminie (decyduje dnia wpływu na konto) Organizator Marszu ma prawo do wykreślenia takiej osoby z listy startowej i wyłonienia na jej miejsce innej osoby.
- Osobom, które zostały przyjęte do grona uczestników marszu, oraz znajdują się na liście startowej (wpłaciły wpisowe i odesłały formularz startowy) i nie wezmą udziału w marszu – zwrot opłaty startowej się nie należy.
- W przypadku odwołania marszu przez organizatora, organizator dokona zwrotu wpisowego uczestnikom marszu pomniejszony o koszty organizacyjne, które nie mogą wynosić więcej niż 50 % opłaty startowej.
- W marszu mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, oraz osoby które ukończyły 16 lat za pisemną zgodą opiekuna prawnego dostarczoną do biura startowego i pod opieką opiekuna, który również musi być uczestnikiem Marszu.
- Warunkiem uczestnictwa w Marszu jest:
- Rejestracja i zakwalifikowanie na marsz, wniesienie opłaty startowej (wg stawek zawartych w punkcie 8) oraz złożenie Formularza startowego (dostępny wyłącznie dla osób wylosowanych w II etapie zapisów) w terminie przez organizatora.
- Posiadanie pianki, skafandra piankowego (krótkiej lub długiej, pływackiej, nurkowej lub windsurfingowej)
- Posiadanie kamizelki ratunkowej lub asekuracyjnej
- Adaptacja do środowiska wodnego w tym umiejętność pływania w stopniu pozwalającym na pokonanie samodzielnie dystansu min. 1000 m w czasie max. 30 min. oraz zdolności do długo trwałego wysiłku fizycznego
- Posiadanie butów (piankowych, sandałów, trampek, five fingers, itp.), czapki, okularów przeciwsłonecznych, wody do picia oraz gwizdek alarmowy.
- Zaliczenie testu sprawnościowego organizowanego w dniu marszu przed startem Marszu.
- Organizator Marszu zaleca:
- Wykupienie indywidualnego ubezpieczenia NNW na czas przejścia
- Wyposażenie się w sprzęt A, B, C (maska, fajka, płetwy), aparat fotograficzny / kamerę video (wodoodporne)
- Posiadanie prowiantu (napój, batony energetyczne, kanapki, woda niegazowana)
- Posiadanie boi ratowniczej SP (obowiązkowa dla ratowników WOPR)
- Wyposażenie się w kurtkę przeciwwiatrową (wiatr może wychłodzić organizm nawet przy temperaturze ponad 20 stopni Celsjusza i mimo posiadania pianki)
- Posiadanie siły fizycznej i zabranie dobrego humoru
- W ramach marszu organizator zapewnia:
- Przewodnika
- Zabezpieczenie i asekurację ratowniczą
- Formalności urzędowe pozwalające na legalne pokonanie trasy Marszu
- Pasowanie na “Śledzia” wraz z odznaką pamiątkową i specjalnym medalem z okazji XX edycji Marszu Śledzia
- Niepowtarzalne wrażenia
- Postanowienia końcowe
- Uczestnicy pokonują trasę jako grupa i w ramach grupy są zobowiązani do samopomocy innym uczestnikom.
- Na trasie marszu obowiązuje zakaz odłączania się od grupy prowadzonej przez Przewodnika, wyławianie lub dotykanie przedmiotów na trasie marszu (jak wraki, kawałki stali, inne przedmioty) jest zabronione.
- Za skutki naruszenia przepisów prawnych uczestnik odpowiada osobiście.
- Ze względów bezpieczeństwa każda decyzja porządkowa Przewodnika jest ostateczna i musi być bezwzględnie respektowana przez uczestników Marszu.
- Przewodnik ma prawo wycofać uczestnika marszu w przypadku stwierdzenia niezdolności do kontynuowania wysiłku fizycznego oraz w przypadku stwierdzenia złamania przepisów niniejszego regulaminu i warunków bezpieczeństwa.
- Na trasie marszu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz środków odurzających,
- Uczestnik biorący udział w marszu wyraża zgodę na publikację swojego wizerunku w relacjach z marszu zamieszczonych w mediach oraz materiałach promocyjnych przez przewodnika, organizatora, patronów medialnych i sponsorów.
- Przewodnik zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu, o czym uczestnicy zostaną poinformowani najpóźniej przed startem.
- Numer alarmowy WOPR 601 100 100
- W sytuacjach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem – zaleca się skorzystanie ze zdrowego rozsądku.