slajd_mini

 

UWAGA: żadne listy „komitetów kolejkowych” nie będą uznawane w zakresie miejsc Last Minute!!!!

 

Piątek (20.08.2021 r.)

Wieczór z Marszem Śledzia”

20.00 spotkanie w Kuźnicy uczestników i sympatyków połączone z degustacją wyrobów Winnica Reserva oraz opowieściami dot. marszu, jego historii oraz ciekawostek akwenu Zatoki Puckiej (Bar MASZOP, ul. Kotwiczna 14, Kuźnica)
Sobota 22.08.2020 r. Plan dnia


Sobota (21.08.2021 r.)

Na starcie poczęstunek i degustacja wyrobów z ryb firmy SEKO SA (dostępny dla każdego)

 • 08:30 - Otwarcie biura startowego
  budynek Informacji turystycznej ul. Gen. J. Hallera 1 A - rozpoczęcie przyjmowania zgłoszeń dla osób z grupy Last Minute, potwierdzanie obecności uczestników na liście startowej. UWAGA – obowiązuje reżim sanitarny dot. COVID -19, czyli maseczki i odstępy są obowiązkowe aż do momentu wejścia do wody!
 • 09:30 - Zamknięcie biura startowego.
 • 09:30-10.00 – weryfikacja praktyczna uczestników marszu, tzw. test wejścia na ponton ratowniczy z wody.
 • 10.00 - Odprawa uczestników marszu, podział na grupy i przydział ratownika, sprawdzenie ekwipunku, uroczyste otwarcie marszu.
 • 10:30 - Start – Wejście do wód Zatoki Puckiej.
 • 12:30 - 14:00 - Postój, posiłek regeneracyjny, pasowanie na śledzia,
 • 15:00 – 16:00 - Wyjście w Rewie, posiłek regeneracyjny, uroczyste zakończenie marszu pod krzyżem u nasady szpyrku przy krzyżu, wręczenie odznak i dyplomów. Na Mecie – degustacja wyrobów rybnych SEKO oraz win i nalewek Winnica Reserva dla uczestników, kibiców i sympatyków marszu oraz gorąca zupa dla uczestników marszu.

Sposób przeprowadzenia marszu:

Marsz nie jest wyścigiem a imprezą rekreacyjno-sportową i składa się z czterech etapów:

 • Etap 1 - “Wiary” - wchodzimy do wody i stopniowo oddalamy się od brzegu półwyspu Helskiego, jest coraz głębiej, po ok. 700 metrach zaczynamy płynąć – przed nami widać tylko wodę….  Wierzymy, że zaraz znowu będziemy mieli grunt pod stopami choć nic na to nie wskazuje.
 • Etap 2 - “Syndrom Mojżesza” - idziemy w wodzie po kolana a potem po wąskim pasku suchej ziemi na przez środek Zatoki, jak Biblijny Mojżesz, “mając mur z wody po prawej i lewej stronie”. W tym etapie osobliwości natury oraz możemy zobaczyć wystające na tym odcinku wraki, w tym wrak okrętu podwodnego ORP Kujawiak.
 • Etap 3 -“Próby” - każdy uczestnik marszu śledzia na trasie zjada specjalnie przyrządzonego śledzia (dla pokrzepienia) oraz wypija typowo marynarski napój. Wszystko po to aby móc stawić czoła ostatniemu trudnemu etapowi marszu.
 • Etap 4 - “Byle do brzegu” - Ten etap to walka o życie, tu uczestnicy muszą pokonać sztuczny przekop w mieliznach tzw. “głębinkę” o szerokości od 700 m do 1400 m (w zależności od stanu wody i układu płycizn w danym roku).

Pokonamy ten odcinek w wodzie ciągnieni na linie za kutrem rybackim (po 10 os. na każdy kuter) lub na pokładach łodzi. W edycjach extreme (jesień, zima i wiosna) gdzie uczestnikami są osoby zawodowo związane z morzem ten odcinek jest pokonywany wpław. Motywacją dla uczestników jest widoczny brzeg w Rewie.

Koniec marszu ma zwyczajowo miejsce u nasady “Szpyrku” Rewskiego pod krzyżem z kotwic.